Prawo rodzinne obejmuje dużą liczbę zagadnień, które często dotyczą delikatnych tematów, takich jak rozwód czy separacja. Chociaż osoby wstępujące w związek małżeński planują długie i szczęśliwe życie, rzeczywistość koryguje ich marzenia. Jeżeli pod wpływem licznych problemów pary postanawiają się rozstać, muszą dopełnić niektórych formalności. Często w grę wchodzi nie tylko uzyskanie rozwodu, ale także inne kwestie takie jak podział majątku. Może on nastąpić na dwa sposoby – spornie lub polubownie. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa i potrafi ciągnąć się latami. Zawsze możesz jednak skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże Ci przejść przez cały proces i uzyskać zadowalający wynik postępowania.

Podział majątku po rozwodzie – co powinieneś wiedzieć?


Rozwód jest oficjalnym zakończeniem małżeństwa, nie zawsze jednak oznacza zerwanie wszystkich spraw, które przez lata łączyły partnerów. Bardzo często pozostaje wspólny majątek, między innymi dom lub mieszkanie, samochody, konta bankowe, firma a niekiedy również kredyty. Zazwyczaj sąd w postępowaniu rozwodowym nie dzieli majątku, chociaż jest to możliwe, jeżeli nie spowodowałoby nadmiernej zwłoki. W praktyce jednak podział majątku to bardzo skomplikowana sprawa, która ciągnie się miesiącami, więc rozpatruje się ją oddzielnie. Wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli małżonkowie podpisali rozdzielność majątkową, która potocznie nazywana jest intercyzą. Wówczas nie mówi się już o wspólnym majątku, a każdy z partnerów może osobiście dysponować swoimi zarobkami i zgromadzonymi dobrami. Jednak w większości przypadków wyróżnić można majątek osobisty żony, męża oraz wspólny. Majątek osobisty partnerów stanowi to, co nabyli przed ślubem. Wszystko, co zgromadzili po ślubie, uznaje się za majątek wspólny i musi być równo podzielone.

Podział majątku po rozwodzie – jak przebiega?


Podziału majątku można dokonać polubownie, co jest rozwiązaniem o wiele szybszym i mniej stresującym albo w trakcie postępowania sądowego. Niezależnie od trybu postępowania byli małżonkowie muszą się zastanowić, w jaki sposób chcą podzielić ich wspólny majątek. Ze współwłasności można wyjść na kilka sposobów – na przykład poprzez przyporządkowanie każdej ze stron poszczególnych rzeczy. W takiej sytuacji mąż może zostać właścicielem domu, żona mieszkania, a gotówka dzielona jest po równo. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Wtedy jeden z małżonków może dostać na własność jakąś część majątku, ale musi spłacić jej połowę drugiej stronie. Ostatnią możliwością jest sprzedaż wszystkiego, aby podzielić się po połowie pieniędzmi. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana jeżeli partnerzy mieli wspólny kredyt. Każdy z tych przypadków jest sporym wyzwaniem. Chociaż większość osób decyduje się na dwa pierwsze sposoby podziału majątku, sporządzenie obszernej umowy wraz ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi sposobu płatności jest bardzo skomplikowane i nie obędzie się tu bez pomocy doświadczonego adwokata lub radcy prawnego.

Podział majątku po rozwodzie – co możemy Ci zaoferować?


Czeka Cię podział majątku po rozwodzie? Chętnie zaoferujemy Ci kompleksową pomoc prawną! Zdajemy sobie sprawę, że to jeden z najtrudniejszych rodzajów spraw z zakresu prawa rodzinnego, ponieważ podczas procesu pojawia się dużo skrajnych emocji. Nie trudno tutaj o błąd, który może sporo kosztować. Nic dziwnego, że większość osób chciałoby mieć przy sobie doświadczonego prawnika, który zna wszystkie kruczki prawne i w dodatku nie działa pod wpływem emocji. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, możesz być pewny, że zapewnimy się profesjonalne wsparcie. Naszym priorytetem jest zadowolenie klientów, dlatego dbamy o komfortową i pełną zaufania atmosferę. Zakres naszych usług jest kompleksowy – naszą specjalnością są nie tylko rozwody Warszawa, ale też obsługa prawna firm, spadki, prawo cywilne oraz nieruchomości. Skontaktuj się z nami już teraz, a z pewnością nie będziesz żałował!